1-e1558352909622[1]

Co się dzieje z hormonem głodu – greliną – po rękawowej resekcji żołądka?

Grelina jest aminokwasem produkowanym w żołądku, zwłaszcza w części znanej jako dna żołądka, znajduje się w górnej części narządu. Jest również produkowana przez pierwszą część jelita cienkiego (dwunastnicę). Aminokwas ten jest hormonem znanym jako stymulator apetytu.

Co to jest grelina i jak ona działa?

Kiedy hormon grelina jest uwalniany, sygnały są wysyłane do naszego mózgu, aby sprawić, że człowiek poczuje potrzebę jedzenia w poszukiwaniu uczucia sytości. U wielu otyłych pacjentów poziom wydzielania greliny ulega zmianie, co w konsekwencji powoduje, że czują, że muszą jeść więcej, niż w rzeczywistości wymagają.

Poziom tego hormonu zwiększa się przed spożyciem pokarmu, a następnie zmniejsza się proporcjonalnie do ilości przyjmowanych kalorii. Poziom greliny wzrasta, gdy dana osoba stosuje dietę i dlatego odgrywa ona bardzo ważną rolę w długoterminowej regulacji masy ciała. Pacjenci przechodzący na diety cierpią z powodu utrzymywania zaleceń żywieniowych przez długi czas ze względu na zwiększone wydzielanie stymulatora apetytu.

Zaobserwowano, że u osób otyłych poziom greliny jest stosunkowo niski, nawet jeśli nie jadły, a poziom ten pozostaje niski nawet po jedzeniu. Innymi słowy zmiany poziomu greliny u otyłych pacjentów są mniej wyraźne lub intensywne niż u osób o normalnej masie ciała po spożyciu pokarmu, więc uczucie apetytu utrzymuje się lub powraca wcześniej, pomimo jedzenia wystarczającej ilości pokarmu.

Pacjenci po rękawowej resekcji żołądka w przeciwieństwie do innych zabiegów, takich jak opaska żołądkowa czy balon żołądkowy, nie tylko będą jeść mniej, ponieważ pojemność żołądka jest zmniejszona o około 70%, ale również będą odczuwać większą sytość między posiłkami, więc jest to świetne połączenie do zwalczania „ataków apetytu” lub „napadów głodu”. Konsekwencją odpowiednia i trwała utrata masy ciała, do osiągnięcia zbliżonej do idealnej masy ciała. Po operacji rękawowej resekcji, pacjent ma mniejszy apetyt, sytość uzyskuje się wcześniej i uczucie to trwa przez dłuższy okres czasu.

Stwierdzono, że poziom greliny we krwi zmniejsza się znacząco u pacjentów poddawanych rękawowej resekcji żołądka, spadek ten jest obserwowany od pierwszego dnia po operacji i utrzymuje się przez ponad 24 miesiące po zabiegu chirurgicznym, w przeciwieństwie do pacjentów, u których zastosowano procedury jak opaska żołądkowa, po której stwierdza się zwiększone poziomy greliny w tym samym okresie czasu.

Redukcja nadmiernej masy ciała po rękawowej resekcji żołądka może wynosić do około 60% w ciągu zaledwie 6 do 18 miesięcy po zabiegu, w przeciwieństwie do opaski żołądkowej, w której strata jest bardzo zmienna i waha się od 20 do 50%.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *