2-1-e1558441851176[1]

Najczęściej zadawane pytania (FAQ) przez pacjenta bariatrycznego

Jakie badania należy wykonać przed operacją bariatryczną?

Morfologia krwi, ocena gospodarki węglowodanowej i lipidowej (poziom glukozy i tzw. profil lipidowy), ocena stężeń: żelaza, transferyny, witaminy B12, kwasu foliowego i białka w surowicy, badanie układu krzepnięcia – tzw. koagulogram. EKG serca lub echo serca, RTG (rentgen) klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, USG żył kończyn dolnych metodą Doplera, gastroskopię z testem w kierunku zakażenia bakterią Helicobacter pylori, spirometria.

Dlaczego zalecono mi redukcję masy ciała przed zabiegiem chirurgicznym?

Przygotowanie do operacji bariatrycznej

Utrata masy ciała przed operacją bariatryczną może zmniejszyć ryzyko powikłań podczas operacji i może przyspieszyć regenerację po zabiegu chirurgicznym. Celem diety przedoperacyjnej jest zmniejszenie wielkości wątroby oraz budowanie zachowań żywieniowych, które odgrywają istotną rolę w chirurgicznym leczeniu otyłości.

Jak długo będę w szpitalu?

W chirurgicznym leczeniu otyłości, hospitalizacja trwa zazwyczaj 3-5 dni. Okres regeneracji po operacji bariatrycznej, różni się w zależności od pacjenta, niektóre osoby wracają do pracy w ciągu kilku tygodni po operacji. Ich jedynym ograniczeniem po operacji bariatrycznej, jest podnoszenie ciężkich przedmiotów.

Jak często konsultować się dietetykiem?

Wizyty kontrolne u dietetyka po operacji bariatrycznej powinny odbywać się w odstępie: 1, 3, 6, 9 i 12 miesięcy i raz w ciągu każdego kolejnego roku. Pacjenci bariatryczni, którzy rezygnują z konsultacji dietetycznych, często zwiększają masę ciała.

Co zrobić, jeśli odczuwam nudności?

W pierwszej kolejności przeanalizuj swoje zachowania żywieniowe. Możliwe, że jesz zbyt dużo i/lub zbyt szybko. Istotnym elementem postępowania po operacji bariatrycznej jest prowadzenia dzienniczka żywieniowego, aby sprawdzić czy występujące dolegliwości są połączone z produktami żywnościowymi. Jeśli nudności się powtarzają, warto omówić to z dietetykiem lub lekarzem bariatrą.

Dlaczego białko jest tak ważne?

Białko jest niezbędne po zabiegu bariatrycznym, aby wspomóc proces gojenia się i zachować masę mięśniową. Realizacja założonych planów żywieniowych na białko jest istotna w procesie rekonwalescencji pacjenta bariatrycznego. Pamiętaj jeść źródła białka jako pierwsze!

Co zrobić, jeśli wymiotuję?

Wymioty nie są rzadkością, jednak można je kontrolować. Jeśli się pojawiają, są aspekty, na które należy zwrócić uwagę. Zbyt szybko jesz posiłki? Zwróć uwagę na teksturę jedzenia. Czy posiłki są zbyt suche? Upewnij się, że mięso, które zjadasz, jest wilgotne. Mięso jest produktem, w którego trawienie przewód pokarmowy musi włożyć dużo pracy, dlatego rozdrobnij je lub zmiksuj. Jeśli nadal go nie tolerujesz, wstrzymaj się z jedzeniem mięsa na kilka tygodni i spróbuj ponownie w późniejszym terminie. Czy dobrze żujesz jedzenie? Ciesz się, czuj i smakuj każdy kęs. Pamiętaj, aby pić płyny oddzielnie. Nie jedz i nie pij jednocześnie. Poczekaj około 30 minut przed i po posiłku na picie płynów. Płyny zwiększają uczucie przepełnienia, może to powodować niepokój, a w konsekwencji uczucie konieczności wymiotów.

Dlaczego płyn jest ważny?

Ważne jest, aby spożycie płynów sięgało poziomu około 1500ml lub więcej dziennie. Pomoże to utrzymać odpowiedne nawodnienie organizmu. Należy popijać małymi łykami przez cały dzień – siorbać między posiłkami. Płyny powinny być bezkaloryczne, bez kofeiny i bez gazu. Pamiętaj o zachowaniu odstępu, 30 minut przed i po posiłku.

Jaki jest rozmiar mojego nowego żołądka?

Wielkość żołądka zależna jest od rodzaju zabiegu chirurgicznego leczenia otyłości. Bezpośrednio po operacji bariatrycznej waha się ona od 50 do 150ml, czyli w przybliżeniu od objętości wielkość kieliszka do pół filiżanki.

Dlaczego po operacji bariatycznej wypadają mi włosy?

Czasami po zabiegu bariatrycznym pacjent będzie narzekać na wypadanie włosów. Może to być związane z niewystarczającą podażą białka i/lub witamin. Jest to częsta odpowiedź organizmu na szybką utratę masy ciała. Wypadanie włosów zwykle nie jest trwałe i ustępuje po 3-6 miesiącach. Porozmawiaj o tym z dietetykiem, który ustali zalecenia dla ilości białka i ewentualnej suplementacji witaminowo-mineralnej.

Co powinienem zrobić, jeśli mam problem z zaparciami?

Być może trzeba zwiększyć spożycie błonnika i płynów. Dzienniczek żywieniowy pomoże określić, ile faktycznie pijesz. Dodanie błonnika może pomóc. Na ilość i jakość wypróżnień ma wpływ także konsystencja posiłków oraz aktywność fizyczna. Skonsultuj zaistniałe dolegliwości z lekarzem lub dietetykiem.

Co mam zrobić, jeśli mam gazy i wzdęcia? Co zrobić, jeśli mam biegunkę?

U niektórych pacjentów po operacji bariatrycznej, z powodu cukru znajdującego się w produktach mlecznych – laktozy, mogą wystąpić biegunki. Jeśli pacjent po chirurgicznym leczeniu otyłości nie toleruje cukru mlecznego, może skutkować to skurczami, wzdęciem, i/lub biegunką. Warto wprowadzić produkty bez laktozy lub produkty sojowe. Upewnić się również, że posiłki nie są zbyt duże lub spożywane zbyt szybko. Spowolnij jedzenie, bierz małe kęsy i dokładnie żuj.

Co zrobić, jeśli redukcja masy ciała spowalnia?

Utrata masy ciała może być zmienna. Każdy redukuje masę w różnym tempie, więc proszę nie porównywać się z innymi pacjentami bariatrycznymi. Jeśli zdarzy się okres zatrzymania utraty masy (brak redukcji dłużej niż 2 tygodnie), należy kontynuować zalecenia żywieniowe i aktywność fizyczną. Może wystąpić konieczność dostosowania diety lub ćwiczeń, aby redukcja ponownie ruszyła. Jeśli etap stagnacji trwa dłużej niż 4 tygodnie skontaktuj się z dietetykiem.

Co to jest “Miesiąc miodowy”?

Po operacji chirurgicznego leczenia otyłości pojawia się okres braku apetytu. Z kolei to często powoduje, że pacjenci bariatryczni pomijają posiłki, nie pokrywają swoich potrzeb żywieniowych. Należy zaplanować, 4-6 małych posiłków dziennie, aby zapewnić cele żywieniowe i zdrowo redukować masę ciała, budując nowe nawyki żywieniowe.

Co to jest dumping syndrome?

Objawy grypopodobne (nudności, wymioty, pocenie się, wzdęcia, biegunka, itp.), które zwykle występują po spożyciu wysokiej zawartości tłuszczu lub słodkich pokarmów. Objawy zwykle trwają około 1/2 godziny. Nie każdy pacjent bariatryczny doświadcza dumpingu. Aby go uniknąć, należy wybrać żywność, która zawiera 14 lub mniej gramów cukru na porcję i 3-5 lub mniej gramów tłuszczu na porcję. Pacjenci po operacji bariatrycznej powinni czytać etykiety produktów, zwracając uwagę na zawartość składników odżywczych.

Dlaczego warto brać witaminy?

Przy ograniczonej podaży pokarmów u pacjenta bariatrycznego, występują braki witamin i minerałów w organizmie. Aby prawidłowo redukować masę ciała i unikać niedoborów należy suplementować składniki, których wchłanianie i podaż jest ograniczona. W jaki sposób uzupełniać braki składników odżywczych dowiesz się od lekarza i dietetyka.

Czy będę w stanie przyjmować leki po zabiegu?

Małe tabletki mogą być przyjmowane jak przed zabiegiem. Większe leki mogą być łamane lub rozgniatane. Skontaktuj się z lekarzem prowadzącym w celu skonsultowania podaży leków.

Co może być przyczyną ucisku w klatce piersiowej, w trakcie posiłku lub zaraz po nim?

Dla pacjenta bariatrycznego, ucisk podczas jedzenia, jest zwykle znakiem ostrzegawczym, że popełnia błędy żywieniowe. Może to być przejadanie się lub zbyt szybkie jedzenie. Celebruj swoje posiłki. Pamiętaj, że należy poświęcić około 20 minut, aby zjeść przygotowaną porcję. Upewnij się, że Twoje metody przygotowywania posiłków i ich konsystencja są odpowiednie dla etapu postępowania dietetycznego, w którym się znajdujesz.

Kiedy mogę wrócić do pracy?

Możesz wrócić do pracy tak szybko, jak czujesz się w stanie. Tak długo, jak nie musisz podnosić ciężkich przedmiotów w ramach pracy. Zazwyczaj 2-6 tygodni dla większości prac biurowych i 6-8 tygodni dla pracy fizycznej.

Ile wagi powinienem stracić po operacji bariatrycznej?

Wśród pacjentów bariatrycznych utrata masy ciała jest zmienna. Redukcja zależy od wielu czynników, w tym ćwiczeń, wyboru żywności, spożycia kalorii, masy początkowej, wieku, płci i przestrzegania wytycznych dietetycznych.

 

 

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *