dumpin syndrome

Dumping syndrome po operacji bariatrycznej

Czym jest dumping syndrome po zmniejszeniu żołądka?

Zespół dumpingu (ang. dumping syndrome) to zaburzenie, które może wystąpić u niektórych osób po operacji bariatrycznej (zmniejszenie żołądka), zwłaszcza po operacji typu gastric bypass. Spotykany jest także u osób, które poddały się usunięciu żołądka z innych przyczyn, np. choroby nowotworowej. Dumping syndrome jest konsekwencją zmian w procesie trawienia i przesuwaniu się pokarmu przez układ pokarmowy.

Zespół dumpingu można podzielić na dwie główne kategorie:

 1. Zespół dumpingu wczesnego (early dumping syndrome):
  • Występuje krótko po posiłku, zwykle w ciągu 15-30 minut.
  • Objawy mogą obejmować uczucie pełności, ból brzucha, nudności, wymioty, biegunkę, uczucie kołatania serca, bladość skóry i pocenie się.
  • Występuje, gdy bogate w cukry proste pokarmy przemieszczają się z żołądka do jelita cienkiego, co powoduje gwałtowne wzrosty poziomu glukozy we krwi.
 2. Zespół dumpingu późnego (late dumping syndrome):
  • Objawy zazwyczaj pojawiają się około 1-3 godziny po posiłku.
  • Występuje na skutek nadmiernego wyrzutu insuliny co powoduje znaczny spadek poziomu cukru we krwi (hipoglikemia) w odpowiedzi na przemieszczanie się pokarmu do jelita cienkiego.
  • Objawy obejmują głód, drżenie, uczucie osłabienia, zawroty głowy, zaburzenia koncentracji i zaburzenia widzenia, kołatanie serca.

Dumping syndrome jest niezwykle nieprzyjemnym doświadczeniem i wymaga zmian w diecie i stylu życia. Osobom, u których występuje to zaburzenie, zaleca się zmianę nawyków żywieniowych. Posiłki należy komponować zgodnie z zasadą talerza bariatrycznego, co spowoduje unikanie cukrów prostych w posiłkach. Wykluczenie z menu słodkich napojów, a także nie zaleca się popijania w trakcie posiłku.

Ważne jest, aby osoby, które poddały się operacji zmniejszenia żołądka, były świadome możliwego wystąpienia zespołu dumpingu i konsultowały się z lekarzem i/lub dietetykiem w przypadku wystąpienia objawów, aby uzyskać odpowiednią opiekę i wsparcie.

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *