1-1-e1558352977494[1]

Czy pacjenci po rękawowej resekcji żołądka odczuwają głód?

Najważniejsze ze wszystkich, poza badaniami, statystykami i hormonami, jest to, czego doświadcza pacjent po rękawowej resekcji żołądka w okresie pooperacyjnym. Biorąc pod uwagę, że każda osoba jest inna i doświadczenia z bariatrią mogą się znacznie różnić to na ich podstawie, można przedstawić następujące wnioski.

Są pacjenci po rękawowej resekcji żołądka, którzy natychmiast po operacji zauważają znaczącą zmianę w intensywności głodu, innymi słowy nie odczuwają apetytu przez miesiące, więc zmuszeni są ustawić przypomnienie, aby pamiętać, że nadszedł czas na jeden z ich 5 posiłków w ciągu dnia. Wydaje się niewiarygodne, że ktoś, kto był głodny przez cały czas, znajduje się w takiej sytuacji, ale kiedy wiemy więcej o grelinie.

Z drugiej strony są pacjenci, którzy opisują inne odczucie apetytu w porównaniu z tym, co postrzegali wcześniej. Odczuwają chęć jedzenia, ale to uczucie nie jest już tak intensywne i nieprzyjemne, a sygnalizuje, że nadszedł czas, aby coś zjeść.
Dzięki temu pacjenci mogą być bardziej świadomi i kontrolować, dokonywać odpowiednich wyborów żywieniowych, jeść powoli i właściwe porcje.
Warto wspomnieć, że we wczesnym okresie pooperacyjnym, kiedy zaczynają przyjmować pokarm stały, wielu pacjentów nie poznało swojego nowego żołądka i nie zmieniło swojego „mentalnego i emocjonalnego” związku z jedzeniem. Początkowo mogą przejadać się i cierpieć z powodu nudności czy wymiotów. Przez nadmierne jedzenie rozumiemy, że zamiast 4 kęsów jedzenia zjadają 5 lub 6. Jest to całkowicie normalne, ponieważ są w trakcie poznawania swojego nowego żołądka i jego nowych możliwości.

Jest to podobne do sytuacji, w której niemowlęciu rozbudowuje się żywienie – muszą nauczyć się jeść. I to jest właśnie kluczowy moment w podejmowaniu wszelkich możliwych wysiłków i zmian nie tylko w jakości i ilości jedzenia, ale także w aspekcie psychicznym i emocjonalnym. Wszystko w celu, aby przez lata utrata masy ciała mogła być utrzymana. Jeśli pacjent nie wykorzystuje skutecznie tego cennego okresu zmian, który trwa około 18 miesięcy, może ewentualnie odzyskać wagę. Warto pamiętać, że nie ma bezbłędnej procedury bariatrycznej z gwarantowanymi stałymi wynikami. Pacjenci, którzy nie podejmują wysiłków, aby zmienić swoje nawyki, będą bojkotować ważne i cenne narzędzie, jaką jest rękawowa resekcja żołądka.

Należy wziąć pod uwagę, że w złożonym systemie obejmującym chirurgię bariatryczną nie wprowadza się zmian fizycznych, które mogą pokonać uczucie głodu „umysłowego lub emocjonalnego”. Jest to wyuczone zachowanie, a walka z nim oparta na dobrych nawykach, wymaga silnej siły woli i wsparcia bliskich, aby osiągnąć długoterminowy sukces!

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *