cancer[1]

Czy nadwaga lub otyłość może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi?

Ryzyko raka piersi wzrasta, jeśli zmagasz się z nadwagą lub otyłością po menopauzie, także przyrost masy ciała w wieku dorosłym również zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi po menopauzie.

  • Im więcej przybierzesz na wadze, tym większe ryzyko zachorowania na raka piersi po menopauzie.
  • Utrzymując prawidłową wagę, możesz zmniejszyć ryzyko raka piersi po menopauzie.

Jak waga wpływa na ryzyko raka piersi?

W grupie 100 kobiet o zdrowym zakresie masy ciała u około dziewięciu prawdopodobnie rozwinie się rak piersi w wieku 50 lat lub powyżej. W grupie 100 otyłych kobiet u około 11 lub 12 prawdopodobnie rozwinie się rak piersi. Tak więc otyłość powoduje, że u dwóch lub trzech dodatkowych kobiet na 100 rozwija się rak piersi w wieku 50 lat lub więcej. Utrzymując właściwą masę ciała przez całe życie, możesz zmniejszyć to ryzyko.

Dlaczego waga wpływa na ryzyko raka piersi?

Hormony, takie jak estrogen, mają wpływ rozwój niektórych nowotworów piersi. Po menopauzie jajniki przestają wytwarzać estrogen, więc ich poziom w organizmie spada. Kobiety z nadwagą lub otyłością po menopauzie mają wyższy poziom estrogenu w organizmie, co może sprzyjać rozwojowi niektórych nowotworów piersi. Wynika to z faktu, że hormon wytwarzany jest również przez tkankę tłuszczową. Nadwaga lub otyłość zmienia również poziom innych hormonów, w tym insuliny (która reguluje ilość cukru we krwi). Zmiany te mogą zwiększyć ryzyko rozwoju raka piersi.

Inne korzyści utrzymania właściwej masy ciała.

Utrzymanie zdrowej masy ciała przez całe życie zmniejsza również ryzyko wystąpienia wielu innych problemów zdrowotnych, takich jak:

  • Choroby serca
  • Udar
  • Cukrzyca typu 2
  • Demencja
  • Inne rodzaje raka

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *