Bariatric-plate-e1579694306583[1]

Talerz bariatryczny

Często pytacie mnie co właściwie jeść, żeby skutecznie redukować masę ciała? Albo dlaczego moja waga stanęła?
Odpowiedź jest prosta! Należy prawidłowo skomponować porcję posiłku, ale w jaki sposób to zrobić? Tu z pomocą przychodzi narzędzie nazwane talerzem bariatrycznym, który pokazuje jakie produkty powinny znaleźć się w posiłku. Jaka powinna być proporcja między nimi i w jakiej kolejności je zjadać. I tak:

  1. Czyli białko. Zajmuje największą część porcji i zjadane jest jako pierwsze. Co wybierać? Chudy nabiał, chude mięso, ryby, jaja, strączki, jednak one zawierają także skrobię, więc ostrożnie.
  2. Warzywa to druga część posiłku, powinna stanowić około 1/3 porcji i zjadana jest jako druga w kolejności. Które warzywa wybrać? Bakłażan, boćwina, buraki (bywają klasyfikowane jako skrobiowe), brokuły, brukselka, brukiew, cebula, cukinia, cykoria, czosnek, fasola, jarmuż, kapusta, zielona, biała, kiszona, pekińska , kalafior, kalarepa, karczoch, kiełki, marchew (bywa klasyfikowana jako skrobiowe), ogórek, pietruszka, papryka, pomidory, por, pędy bambusa, rzepa, rzodkiewka, sałata, rukola, rukiew, seler naciowy, szalotka, szczypior, szpinak, szparagi.
  3. Źródła węglowodanów stanowią najmniejszą zawartość talerza i zjadane są na końcu, jeśli wystarczy miejsca w nowym żołądku. Warto postawić na pełnowartościowe węglowodany złożone takie jak kasze, ciemny ryż czy produkty z mąk z pełnego przemiału.
  4. Bardzo istotnym elementem jest właściwe nawadnianie. Popijanie między posiłkami, tzw. siorbanie z zachowanie 30 minut odstępu przed i po posiłku. A ile wypijać? 1,5 – 2 litry to podstawa.

Talerz bariatryczny powinien towarzyszyć Ci do 12 miesięcy po operacji, czyli Twoje posiłki przez pierwszy rok powinny składać się głównie ze źródeł białka, warzyw (owoców w mniejszej części) i pełnowartościowych węglowodanów. Koniecznie pamiętaj o wodzie!

Jeśli chcesz mieć takie narzędzie dla siebie kliknij w Talerz bariatryczny i jest Twój!
A kto nie ma jeszcze pierwszej edycji Kuchni ChLOrka to klika w LINK i zamawia 🙂

SMACZNEGO!

Udostępnij ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *